L'Artisan Parfumeur

Ár:   €125   Kategória:   Parfümök
Lelőhely:   Neroli Luxusparfüméria   Bőrprobléma:   --

A krémet feltöltötte: nyuszo, Módosítva: 2019. március 1.

Ár:   €125
Lelőhely:   Neroli Luxusparfüméria

Illatcsalád: orientális-virágos

Fejjegyek: bors, szerecsendió virág, ibolya levél

Szívjegyek: jázmin, írisz, banán virág

Alapjegyek: tonka, pézsma, borostyánkő

emb1p3

2020. február 11.

Szerintem ez egy olyan illat, ahol a niche-t kisujjukat eltartó sznobok gyülekezetének tartók és a megrögzött niche-rajongók találkozhatnak félúton. Persze amúgy sem egy Body Shop-jellegű aromás műbanánt vártam, ez mégiscsak az Artisan, a francia parfümgyártás ékköve, de annál is sokkal jobb, mint amit képzeltem róla. Az eleje indolikus, fullasztó jázmin, a banán mintha egyszerre lenne zöld és érett, karamellizált, nem is tudtam, hogy létezik ilyen, és az egész egy kicsit férfiasnak tűnő, levegős pézsmára van letéve. A teljes parfümben valahogy nagyon jól van balanszírozva a letaglózó jázminos-banános, mellkasra nehezedő tömörség, és egy légies, ezt fellazító zöldes, aldehidesnek tűnő tónus (ami valószínűleg nem az, legalábbis nem látom a mindenttudó fragrantica illatpiramisában, de érzetre nekem olyan). Tartóssága az Artisanhoz képest elmegy, de fej- és szívillat orgiája azért gyorsan csendesül.
Ami a koncepciót illeti, az a párizsi kabarékat idézi, ahol a pénzes burzsoázia és az arisztokrácia pezsgőt szopogatott és sokfogásos vacsorákat fogyasztott, miközben Josephine Baker banánszoknyában táncolt nekik a színpadon. Elvileg a '70-es évek jelmezeit kellene idéznie a Bana Bananának, dehát mindenki egyből ugyanarra gondol. (Amúgy, ha már az Artisan is kultúrtörténeti ihletettségű marketinggel operál, akkor végülis ideillik, hogy a Folie Bergere "kreatívja" jelmez-, poszter - és díszlettervezője a harmincas évektől Mihály volt Balassagyarmatról (Michel Gyarmathy), többek között Josephine Baker-ről is csinált plakátokat, érdemes rákeresni a gugliban. Szóval tulajdonképpen az egyik múzsa itt, ha távolról és hunyorogva nézzük :), akkor egy messzire szakadt magyar.)

Az első benyomásom indiánnyári-koraőszi próba eredménye volt, de kiegészítésül hozzátenném, hogy hűvösebb időben egy nagyon korrekt, egyszerű, szép, minőségi gyantás-ámbrás alappá szárad le, kifejezetten van egy lágyabb orientális-fás karakterre jellemző tartása. Nálam négyévszakos. Elég sok Artisanom van fújósban, a világért se adnék túl rajtuk, olyan jól esik egy bosszantó nap után elmerülni bennük, de üvegeset régen nem vettem már, mert gyarló módon szeretem, ha legalább kicsit visszarezeg még délután-este is az illat, amit reggel magamra fújtam, és hát se a gyilkos szillázs, se a masszív tartósság nem jellemző a márkára. Eléggé meg vagyok rökönyödve, de azt kell mondanom, hogy ez banános-ámbrás koktél megér egy teljes üveget. (Amúgy a férjem szerint infantilis illat, de biztos Bana bananának is megvan a véleménye a férjemről :) )

Bőrtípus: Kombinált |  Bőrprobléma: Vízhiány |  Korcsoport: 25-34 |  Dátum: 2020. február 11.