A ma ismert leghatásosabb helyi (vagyis külsőleg, a bőrre kenendő) pattanás elleni hatóanyag. Az Európai Unióban a benzoil-peroxid tartalmú krémek gyógyszernek minősülnek és patikában kaphatóak, Amerikában azonban szabadon vásárolhatóak. A tipikusan alkalmazott koncentráció 2,5% és 10% között van.

A benzoil-peroxid hatásos baktériumölőszer, mely képes a pattanásokat leggyakrabban okozó C. acnes baktérium megölésére. A BP ugyanis oxigént szabadít fel, ami károsítja a C. acnes baktériumokat, mivel ezek anaerob környezetben érzik jól magukat (oxigénmentes területeken, például eltömődött pórusokban). Emellett pedig pluszban a gyulladáscsökkentés terén is jeleskedik, csökkenti a gyulladásos reakciókat, amit a baktériumok jelenléte vált ki, valamint keratolitikus hatású, vagyis segíti az elhalt hámsejtek eltávolítását, ezáltal megelőzve a pórusok eltömődését. Hatékonysága a receptköteles antibiotikumokéhoz hasonló, sőt hatékonyabb is, és nagy előnye, hogy a benzoil-peroxid ellen a baktériumok nem lesznek rezisztensek, vagyis ellentétben az antibiotikumokkal, ha egyszer használ, akkor mindig használ.

A benzoil-peroxid hátránya, hogy egyrészt erősen szárító, a bőrt irritáló hatása van, így még zsíros bőrűeknek is célszerű egy jó hidratáló krémet használni mellette. További hátránya, hogy a benzoil- peroxid elősegíti a káros szabad gyökök keletkezését a bőrben, ami a bőr kollagén lebomlását, azaz öregedését gyorsítja, így csak ha más nem használ, akkor érdemes a benzoil-peroxidhoz fordulni.

Egy Valisure nevű független gyógyszer- és terméktesztelő laboratórium 2024-es vizsgálata szerint a benzoil-peroxid instabil lehet, és különösen magasabb hőmérsékleten vagy UV-fény hatására benzollá bomolhat. Ez a bomlás mind receptköteles, mind vény nélkül kapható termékeknél előfordulhat. A Valisure ezért petíciót nyújtott be az FDA-hoz, kérve az érintett termékek visszahívását és további vizsgálatokat.